Rada Osiedla w Statucie
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 04 październik 2018 13:42
Rozdział VI: Rada Osiedla
103 1. Rada Osiedla składa się z 7 – 9 członków wybranych przez Walne Zgromadzenie na okres 5 lat, spośród członków Spółdzielni zamieszkałych na terenie jej działania.
- Ustanawia się 2 Rady Osiedli: - TM 1 dla zasobów położonych na terenie gminy Radlin oraz Rybnik i Świerklany; - TM 2 dla zasobów położonych na terenie miasta Wodzisław Śl.
- Rada Osiedla wybierana jest na częściach Zebrań Członków, których jej działalność dotyczy, stosując odpowiednie przepisy dotyczące wyborów członków Rady Nadzorczej.
- Członkom Rad Osiedli przysługuje zryczałtowane miesięczne wynagrodzenie w kwocie wynoszącej 100 zł netto za udział w pracach Rady niezależnie od ilości posiedzeń. W przypadku wielu posiedzeń, za każdą nieobecność wyżej wymieniony ryczałt ulega obniżeniu o 30%.
- W przypadku jednego posiedzenia organu w danym miesiącu kalendarzowym, nieobecnemu członkowi wynagrodzenie nie przysługuje.
- 104 1. Mandat członka Rady Osiedla wygasa z upływem kadencji, na którą został wybrany.
- Utrata mandatu przed upływem kadencji następuje na skutek rezygnacji, ustania członkostwa w spółdzielni lub zmiany lokalu na lokal położony w innym osiedlu. Ponadto członek Rady Osiedla może być odwołany przez organ, który dokonał jego wyboru przed upływem okresu na jaki został wybrany. 3. W przypadku, o którym mowa w ust.2 na miejsce członka Rady Osiedla, który utracił mandat uprawniony organ statutowy dokonuje wyboru – do końca kadencji Rady Osiedla – innego członka spośród członków danej części Walnego Zgromadzenia.
- 105 1. Do zakresu działalności Rady Osiedla należy:
1) współdziałanie z Zarządem i Radą Nadzorczą przy ustalaniu planów gospodarczych w zakresie gospodarki zasobami mieszkaniowymi i działalności społeczno-wychowawczej, uchwalanie planów gospodarczych i programów działalności społeczno-wychowawczej osiedla w ramach planów ogólnych Spółdzielni;
2) współdziałanie z Radą Nadzorczą w sprawowaniu nadzoru i kontroli nad działalnością administracji osiedla ;
3) rozpatrywanie odwołań od decyzji kierownika administracji osiedla i jego zastępców;
4) wytyczanie kierunków i koordynowanie działalności społeczno-wychowawczej na terenie osiedla, sprawowanie nadzoru nad działalnością placówek społeczno wychowawczych na terenie osiedla;
5) stawianie wniosków dotyczących utworzenia na terenie osiedla placówek gospodarczych i socjalnych w celu podniesienia estetyki osiedla i poprawy warunków mieszkaniowych i bytowych;
6) krzewienie kultury współżycia społecznego i propagowanie poszanowania mienia społecznego;
7) współdziałanie z terenowymi organami samorządowymi i organizacjami społecznymi w dziedzinie realizacji zadań gospodarczych, socjalnych i kulturalnych na osiedlu oraz innych zadań o charakterze ogólno miejskim;
8) rozpatrywanie i opiniowanie wniosków zgłaszanych przez członków i skarg na działalność administracji osiedla;
9) rozpatrywanie innych spraw związanych z działalnością osiedla.
35 2. Rada Osiedla sporządza roczne sprawozdania ze swojej działalności, które przestawia na części Walnego Zgromadzenia, której sprawozdanie dotyczy.
106 Szczegółowy zakres działania, tryb obradowania i podejmowania uchwał przez Radę Osiedla określa regulamin uchwalony przez Radę Nadzorczą.